środa, 28 stycznia 2015

Lucerna cz. 2 - Gletschergarten, Ogród Lodowcowy (cdn)

      Ogród powstał ok. 20 tys. lat temu podczas zlodowacenia Würm, zwanego w Polsce bałtyckim. Jest to zbiór form geologicznych powstałych w wyniku działania lodowca.

      Główna część Ogrodu z rysami lodowcowymi.      Formy – jedne z najsłynniejszych garnców lodowcowych, rysy, skamieniałe muszle żyjątek sprzed tysięcy lat, a nawet odciski palm czy ślady fal na skamieniałym piasku. Jak się okazuje, przed epoką lodowcową, jakieś 20 mln lat temu, dzisiejsza Szwajcaria przypominała tropikalną plażę!
      Co ciekawe, to właśnie z wszechobecnego piaskowca, wykuto słynny Löwendenkmal, pretendujący do miana symbolu Lucerny. Pomnik Lwa prezentowałam Wam poprzednim razem.

       A to sprzęt, który służył odkrywcom. Narzędzia były używane podczas badań w 1972 r.:

      Garnce lodowcowe:
      W muzeum znajdują się także setki tysięcy map, makiet, zabytków, muszli, kości i wielu innych oryginalnych przedmiotów, oraz eksponaty multimedialne, dzięki którym można zaobserwować jak powstaje szron (można go zrobić samemu, przyciskając guziczek, robi się szybko) lub przyjrzeć się efektowi cieplarnianemu na przykładzie lodowca Morteratsch.

Zimny lód z epoki lodowcowej.

            W pobliżu ogrodu w roku 1896 wybudowano szwajcarską namiastkę Alhambry - Spiegellabyrinth (labirynt luster). Ma on 90 luster, które są tak zainstalowane, że niektórym trudno się w nim odnaleźć. I do tego miejsca zaproszę Was następnym razem.

4 komentarze:

 1. Fantastyczne skałki! Sama też bym to miejsce chętnie zwiedziła.
  I jak tam aklimatyzujesz się? :)
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cierpliwie tak. Od poniedziałku zaczynam kurs niemieckiego ;)

   Usuń
 2. To, co tygrysy lubią najbardziej czyli stare, bardzo stare skały. Uwielbiam wszystko, co ma tak dużo lat. Widzę zasłonięte podobnie jak na Malcie świątynie megalityczne.

  OdpowiedzUsuń

Notuj śmiało każdą swoją myśl. Liczę, że wpisy będą na temat, puste spamy kasuję.
Bądźmy kulturalni, o tym nigdy nie zapominajmy, wszak słowo obrazuje naturę człowieka.