Lucerna cz. 2 - Gletschergarten, Ogród Lodowcowy (cdn)

"Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą."
Paul Theroux

Ok. 20 tys. lat temu podczas zlodowacenia Würm, zwanego w Polsce bałtyckim, powstał w wyniku działania lodowca zbiór form geologicznych.
   Tymi słowy zapraszam Was do niepospolitego i szalenie ciekawego muzeum geologii w Lucernie. Nie zanudzi nawet najwybredniejszych. Postaram się pokazać Wam to, co uznałam za najlepsze, ale i tak - uwierzcie mi na słowo - pokazać wszystkiego po prostu się nie da.

Oto główna część Ogrodu z rysami lodowcowymi. Początek. A to sprzęt, który służył odkrywcom. Narzędzia były używane podczas badań w 1972 r.


Formy – jedne z najsłynniejszych garnców lodowcowych, rysy, skamieniałe muszle żyjątek sprzed tysięcy lat, a nawet odciski palm czy ślady fal na skamieniałym piasku. Jak się okazuje, przed epoką lodowcową, dzisiejsza Szwajcaria przypominała tropikalną plażę!
   To własnie z wszechobecnego piaskowca, wykuto słynny Löwendenkmal, pretendujący do miana symbolu Lucerny. (Pomnik Lwa prezentowałam Wam poprzednim razem.)


Garnce lodowcowe:


W muzeum znajdują się także setki tysięcy map, makiet, zabytków, muszli, kości i wielu innych oryginalnych przedmiotów, oraz eksponaty multimedialne, dzięki którym można zaobserwować jak powstaje szron (można go zrobić samemu, przyciskając guziczek, robi się szybko) lub przyjrzeć się efektowi cieplarnianemu na przykładzie lodowca Morteratsch.


W pobliżu ogrodu w roku 1896, wybudowano szwajcarską namiastkę Alhambry - Spiegellabyrinth (labirynt luster). Ma on 90 luster, które są tak zainstalowane, że niektórym trudno się w nim odnaleźć.
   I do tego magicznego miejsca zaproszę Was następnym razem.

4 komentarze:

 1. Fantastyczne skałki! Sama też bym to miejsce chętnie zwiedziła.
  I jak tam aklimatyzujesz się? :)
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cierpliwie tak. Od poniedziałku zaczynam kurs niemieckiego ;)

   Usuń
 2. To, co tygrysy lubią najbardziej czyli stare, bardzo stare skały. Uwielbiam wszystko, co ma tak dużo lat. Widzę zasłonięte podobnie jak na Malcie świątynie megalityczne.

  OdpowiedzUsuń

Notuj śmiało każdą swoją myśl. Liczę, że wpisy będą na temat, puste spamy kasuję.
Bądźmy kulturalni, o tym nigdy nie zapominajmy, wszak słowo obrazuje naturę człowieka.